Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Twardość materaca, jaką wybrać?

Twardość materaca, jaką wybrać?

Ze względu na coraz większy wybór materacy w salonach bardzo trudno samemu znaleźć odpowiedni model. Wydawać by się mogło, że kupno materaca to prosta sprawa. Niestety tak nie jest. Na komfort i wygodę podczas snu wpływ ma bardzo wiele czynników, jednym z podstawowych i zarazem najważniejszych niewątpliwie jest twardość materaca. Każdy materac oznaczony jest specjalnym symbolem, który określa stopień twardości powierzchni spania. O czym nam mówią symbole H1, H2, H3 i H4? Jak wybrać odpowiednią twardość materaca?

Odpowiednia twardość materaca – prawidłowe i stabilne podparcie ciała!

Materace obok funkcji zapewniającej wygodę i komfort, stanowią również niezwykle istotny element wpływający na zdrowie i prawidłowy rozwój ciała. Wysokiej jakości materac powinien charakteryzować się odpowiednią elastycznością powierzchni spania, aby zmiana pozycji podczas snu nie była uciążliwa, jak również powinien tworzyć doskonałe warunki, dzięki którym kręgosłup utrzymany zostanie w prostej linii przez całą noc. Właśnie dlatego twardość materaca to jeden z głównych elementów, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie materaca do spania.

Stopnie twardości materaca

Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące stopnia twardości materaca do spania. Różnimy się budową ciała, wagą i wzrostem, które w dużym stopniu określają jaki materac będzie dla nas najlepszy. Jeśli do tej pory spaliśmy na wersalce lub kanapie, warto skorzystać z porad sprzedawców w salonach i przetestować kilka materacy o różnej budowie i stopniu twardości. W większości materacy skala twardości określana jest za pomocą symbolu H1, H2, H3 lub H4:
twardość H1 – miękkie materace, które zalecane są dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, jak również dla osób ważących mniej niż 60 kg;
twardość H2 – polecane dla osób w przedziale wagowym 60 – 80 kg;
twardość H3 – w odczuciu mogą się niewiele różnić co materace H2, doskonale sprawdzą się w sypialniach osób ważących poniżej 90 kg;
twardość H4 – najtwardsze materace. Przeznaczone dla osób o masywnej budowie ciała i wadze powyżej 100 kg.

Warto zaznaczyć, że odczucie twardości materaca to subiektywna ocena każdego użytkownika. Nie da się jednoznacznie stwierdzić i wybrać materaca na podstawie samych oznaczeń czy opinii innych ludzi. Zaleca się, aby przed zakupem skorzystać z porad sprzedawców, którzy na podstawie budowy ciała i preferencji pomogą wybrać idealny materac.
Zapraszamy również do jednego z naszych poprzednich wpisów, w którym opisujemy różnice i podobieństwa pomiędzy materacami piankowymi a sprężynowymi: Materac sprężynowy czy piankowy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *