Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jak czyścić materac?

Jak czyścić materac?

Zdrowy, spokojny sen niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Jednak wielu z nas zapomina, że na komfort snu oddziałuje odpowiednio odświeżony materac. Dlaczego jest to tak istotne? Niewątpliwe jest, że w materacach gromadzą się roztocza i inne drobnoustroje. Zatem, by móc zagwarantować sobie higieniczne warunki snu, należy zadbać o właściwe czyszczenie materaca. W tym artykule udzielimy kilku porad, jak dbać o materac do spania!

Jak dbać o materac?

Zacznijmy od wnętrza materaca. Mimo że wszelkie bakterie są niewidoczne dla oczu i wizualnie nie stwarzają podstaw do czyszczenia materaca, to jednak ich obecność wpływa na jego zanieczyszczenie. Z pomocą w likwidowaniu zarazków, niewątpliwie przyjdzie kilkugodzinne wietrzenie materaca w dni mroźne, a zarazem słoneczne. Takie działanie pozwoli na pozbycie się wilgoci, która wspomaga rozwój mikroorganizmów, zalegających w głębokich warstwach materaca, a także ich wyginięcie. Przechodząc do wierzchniej warstwy, można zastosować wiele metod. Jedną z nich, oczywiście przy zdejmowanym pokrowcu, jest jego wypranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Można również sięgnąć po domowe środki, które pozwolą go wyczyścić. Więcej o tym, jak dbać o materac we wpisie: www.panmaterac.pl/blog/jak-dbac-o-materac-porady-i-wskazowki

Jak czyścić materac domowymi sposobami?

1. Woda utleniona (100ml) + soda oczyszczona (1 torebka) – jest to jeden ze sposobów, który pozwoli usunąć plamy na materacu. Wystarczy zmieszać ze sobą te dwa składniki i przelać roztwór do atomizera, a następnie spryskać nim powierzchnię materaca i pozostawić do wyschnięcia.
2. Soda oczyszczona (1/2 szklanki) + biały ocet (1/4 szklanki) – ta mieszanka idealnie sprawdzi się w przypadku ciężkich zabrudzeń, np. plam z potu czy moczu. Wystarczy równomiernie posypać materac sodą oczyszczoną i skropić ją octem. Po wyschnięciu należy odkurzyć powierzchnię. Zamiast octu, równie dobrze sprawdzi się sok z cytryny. W trakcie czyszczenia można także użyć olejku herbacianego i lawendowego, które mają idealne właściwości dezynfekujące, a ponadto przyjemny aromat.
3. Soda oczyszczona + sól kuchenna + woda – składniki należy połączyć w taki sposób, aż powstanie „papka”, którą następnie należy umieścić na plamy, na ok. jedną godzinę. Działanie tej mieszanki przyśpieszy wcieranie jej w plamę za pomocą gąbki do naczyń. Pozostałości należy usunąć za pomocą odkurzacza.

Pranie i odkurzanie materaca

Walkę z brudem wspomogą oczywiście specjalne preparaty, dostępne na rynku, jak również tani środek – szare mydło, które nie uczula, a połączone z wodą doskonale czyści powierzchnię. Ponadto, należy pamiętać o regularnym odkurzaniu materaca, które nie powinno odbywać się nie rzadziej niż co 3 miesiące. Można również posypać materac sodą oczyszczoną i pozostawić na ok. 15 minut, a następnie odkurzyć powierzchnię, co wspomoże w usunięciu drobnoustrojów.

Nie zapominajmy jednak o tym, że nawet właściwie pielęgnowany materac posiada określoną żywotność. Eksperci doradzają, że materac powinien być wymieniany co ok. 8 lat, ponieważ po upływie tego czasu gromadzi się w nim duża ilość kurzu, którą ciężko w zupełności usunąć, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *