Przejdź do treści

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

To, w jaki sposób śpimy, w dużej mierze przekłada się na komfort i wygodę podczas snu. Zaburzenia snu często wynikają z nieodpowiedniego ułożenia sylwetki w trakcie nocy, przez co nasze ciało nie ma odpowiedniego podparcia. Zastanawiając się jaką pozycję do spania przyjąć, aby się dobrze wysypiać, warto dowiedzieć się więcej o negatywnych i pozytywnych skutkach spania na brzuchu, plecach lub na boku.
Nieodpowiednia pozycja do spania – negatywne skutki

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Spanie w nienaturalnej, obciążającej mięśnie i kręgosłup pozycji może przyczynić się do pogłębienia i powstania wielu schorzeń, które w perspektywie czasy przełożą się na poranny dyskomfort i problemy zdrowotne. Wśród wielu schorzeń, najczęściej pojawiającymi się w wyniku nieprawidłowego ułożenia ciała podczas snu są bóle głowy i karku, wynikające z niewłaściwego ułożenia głowy, bóle brzucha, pleców oraz nadmierne napięcie mięśni, jak również niedotlenienie oraz przemęczenie. Warto zmienić swoje nawyki w sypialni, aby zadbać o lepszą wygodę i zdrowie.

Spanie na brzuchu

Podczas snu na brzuchu doprowadzamy do nadmiernego ucisku dolnych partii brzucha, płuc oraz utrzymujemy kark i szyję w nienaturalnej pozycji, przez którą możemy odczuwać bóle głowy i w wielu przypadkach nieprzyjemny ból uszu. Ściśnięcie płuc może doprowadzić do niedotlenienia organizmu, przez co rano wstaniemy zmęczeni i niewyspani, dlatego zdecydowanie odradza się częste spanie w tej pozycji.
Pozycja do spania na plecach

Spanie na plecach wpływa pozytywnie na rozluźnienie mięśni oraz odciążenie kręgosłupa, szyi i karku. Jest to pozycja, w której nasze ciało ulega rozluźnieniu i odprężeniu, zachowany zostaje prawidłowy przepływ krwi w organizmie, dzięki któremu unikniemy porannego drętwienia kończyn. Spanie na plecach nie jest zalecane dla osób, które cierpią na bezdech senny. Pozycja ta może doprowadzić do niedotlenienia podczas snu, jak również do głośnego i uciążliwego chrapania.

Spanie na boku

Jest to również polecana pozycja do spania, podczas której nasz kręgosłup utrzymany zostaje w stabilnej i prawidłowej pozycji przez całą noc. Podkurczenie nóg oraz trzymanie poduszki między kolanami przełoży się na pełne rozluźnienie i utrzymanie kręgosłupa w naturalnej pozycji, dzięki czemu rano obudzimy się zrelaksowani i wypoczęci, w dłuższej perspektywie przełoży się na lepszą wydajność i efektywność w ciągu dnia.

Zakup samego materaca nie zapewni nam odpowiedniego komfortu podczas snu. Równie istotną kwestią jest pozycja, w jakiej zasypiamy. Warto zmienić swoje codzienne nawyki w sypialni i zadbać o lepszą regenerację całego ciała podczas snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *